LPG Nedir?

Kelime anlamı Likit (Sıvı) Petrol Gazı olan LPG, ülkemizde de yoğun olarak kullanılan alternatif yakıtların başında yer almaktadır.
Halk arasında Tüpgaz olarak bilinen Likit Petrol Gazı (LPG), ülkemizde ısınma ve aydınlatmada kullanılan vazgeçilmez bir enerji kaynağı.  LPG, ham petrolden üretildiği gibi, doğalgaz kaynaklarından da elde edilebilir. Temiz ve çevre dostu bir yakıt olan LPG, yandığında egzoz gazı, karbonmonoksit gibi çevreyi kirletici gazlar çıkarmaz, kül bırakmaz.
LPG, iki yöntemle elde edilir. Yeraltından çıkarılan ham petrolün rafinerilerde arıtılması ya da doğalgazın ayrıştırılması yoluyla. Ham petrolün arıtılması yoluyla sadece LPG değil, aynı zamanda benzin, motorin, fuel-oil petrol ürünleri de ortaya çıkar.
LPG (Likit Petrol Gaz)  sıvı petrol gazı, basınç altında sıvı halde bulunan propan ve bütana verilen ticari isimdir. Kolay depolama ve taşıma için genellikle sıvı halde tutulur. Gaz yakıtlar hidrojence zengindir ve silindirlere gaz fazında girerler. Bu iki karakteristik temiz bir yanma sağlar. Diğer bir deyimle LPG, taşıtlar için temiz bir enerji kaynağıdır.
LPG sıvı halde iken gaz haline oranla yaklaşık 250 kat yoğundur.
Basıncı düşürülüp, sıcaklığı artırılarak sıvı halden gaz haline dönüştürülür ve benzine mükemmel bir alternatif yakıt haline gelir.
Büyük ticari taşıtlar için de LPG kullanacak özel motorların yapımına çalışılmaktadır.

ÖZELLİKLERİ
Basınç altında sıvılaştırılan LPG'nin en önemli özelliği, normal sıcaklıkta hemen buharlaşmasıdır. Kaynama noktası 0 derecenin altındadır. Basınçla kolay sıvılaştırılabildiğinden, çelik tüplerde rahatça depolanıp taşınabilir.
Normal sıcaklıkta kolayca buharlaşabilmesi, onu diğer yakıtlara göre üstün kılan bir özelliktir. Bu nedenle büyük şehirlerden köylere kadar, ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak kullanılır.
Aslında, renksiz ve kokusuz bir gaz olan LPG, oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde sonradan kokulandırılır.

OTOMOBİLİNİZİ OTOGAZ SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜRMENİN TEMEL NEDENLERİ
Yüksek Oktanlıdır: Bu sayede düzenli yanma ve verimli çalışma sağlar
Motoru Temiz Tutar: Atık bırakmadığından motoru temiz tutar
Motorun Ömrünü Uzatır: Atıksız çalışmadan dolayı motorun ömrünü uzatır.
Sessiz Çalıştırma Sağlar: Karbüratör ve enjeksiyona gaz halinde geldiğinden yanma sessiz ve hızlı olur
Çevre Dostudur: Atmosfere daha az zararlı madde yayar. Çevre için ideal yakıt türüdür.
Yakıt Masrafı Azalır: Diğer yakıtlara oranla düşük fiyatlıdır.
Bakım Masrafı Azalır: Atıksız çalışmadan dolayı Periyodik bakımların süresi uzar.
Güvenlidir: Diğer yakıt depolarına oranla daha dayanıklı metallerden yapılır.

LPG KULLANIM ALANI
LPG, doğal gaz kuyuları ve ham petrol rafineleri olmak üzere iki ana kaynaktan elde edilir. Ham petrolün distilasyonu ile ortaya çıkan LPG, önce sudan arıtılır. Ardından içerdiği kükürt miktarı standartlara uygun sınıra indirilir. LPG aslında kokusuz bir gazdır. Etil Merkaptan ile sonradan kokulandırılır. Amaç, açık ortamlarda kaçak olması durumunda farkedilmesini sağlamak.
LPG, tüplü olarak konutlarda ve endüstriyel işletmelerde kullanılır. Konutlarda, özellikle ocak, şofben, kombi ve katalitik sobalar için; Endüstriyel işletmelerde, pişirme ve çeşitli prosesler için gerekli enerjiyi sağlar. LPG, dökme olarak da gerek endüstride, gerekse konut ve turistik tesislerde yaygın bir kullanım alanına sahip. Endüstride sıcak su ve buhar üretiminde, ısıl işlemlerde, kurutma, lehimleme, kesme gibi işlemlerde kullanılır.
Cam endüstrisinde şekil verme, tavlamada; seramikçilikte, pişirme işleminde; tekstil sanayinde, kurutma ve ütülemede; metal endüstrisinde, ön ısıtmada, metalin ergitilmesinde; tarım ve hayvancılıkta, ısıtmada kullanılabilir. Konut ve turistik tesislerde ısınma, sıcak su, pişirme, buhar üretimi; LPG'nin kullanım alanlarından sadece bazıları. LPG aynı zamanda Otomobillerde yaygın olarak kullanılan "çevre dostu" bir yakıt. Benzine göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için otogaz, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak değerlendiriliyor.

Neden LPG?
Yaşanabilir Çevre
Günümüzde çevre sorunları üzerine dünyaca çözüm üretme çabasında iken , LPG ve CNG nin benzine göre daha düşük emisyon oranları ile, temiz çevreye sizde destek sağlıyabilirsiniz.

- Ekonomik Yakıt Tüketimi
Benzine göre yaklaşık % 50 tasarruf ile sıra dışı bir Ekonomi yaratıcaksınız.

- Yüksek Performans
Romano ve KME Otogaz sistemleri RAIL teknolojisi sayesinde performansı en yüksek seviyelere taşıyor.

- Kaliteli ürün ve kaliteli hizmet
Kaliteli ürün, kaliteli hizmet anlayışı ve size sunulan sınırsız çözümler ile MAVİ SÜRÜŞÜN keyfini yaşıyacaksınız.

- Güvenli Sürüş Keyfi
Avrupa standartlarına uygun belgelerine sahip otogaz dönüşüm kitlerimizle bulunan gaz kaçak emniyet valfleri, güvenli yolculuklar yapmanızı sağlıyacaktır.
  • Fırat Lpg Dönüşüm Sistemleri
  • Yeni Baraj Mah. 68017 Sok. No:25 Seyhan ADANA
  • 0322 227 80 87 - 0322 227 82 11
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…